Što je venska insuficijencija?
Što se događa s mojim nogama?
Kada imate vensku insuficijenciju, Vaše vene otežano šalju krv iz nogu natrag prema srcu.
Vene u Vašim nogama konstantno prkose gravitaciji vraćanjem krvi natrag u srce!
Da bi to mogle izvesti, potrebna je odlična suradnja nekoliko mehanizama:
- Vaše srce kuca i pumpa krv, održavajući stalnu cirkulaciju krvi.
- Vaše vene imaju zaliske koji kada funkcioniraju pravilno onemogućavaju da krv ide u pogrešnom smjeru.
- Kada se vaši mišići stegnu, čine pritisak na vene, što dodatno podržava cirkulaciju krvi natrag prema srcu.
Insuficijencija površinskih vena
Ako se taj sustav poremeti, može doći do slabosti površinskih vena uz insuficijenciju zalistaka. Venski zalisci ne mogu se pravilno zatvoriti i tako spriječiti povratni protok krvi, što dovodi do stalnog porasta volumena krvi u venama. Kao posljedica, pražnjenje vena i mikrocirkulacija su sve više poremećene.
Bez funkcionalnih zalistaka, krv teče u krivom smjeru: prema dolje u nogu koja je već preopterećena zaostalom koičinom krvi. To dovodi do venskog zastoja. Ovaj poremećaj naziva se insuficijencija površinskih vena i po prirodi je progresivna.
Oticanje, osjećaj težine, svrbež, bol i noćni grčevi neki su od simptoma koji ukazuju na poremećaj u protoku krvi u donjim ekstremitetima.
Proširene vene
U gore opisanoj situaciji, postoji opasnost od daljnjeg gubljenja elastičnosti vena i oštećenja funkcije venskih zalistaka. To tijekom vremena može dovesti do pojave varikoznih vena. Izraz “varikozne vene” koristi se za proširene, nabrekle vene koje se izdižu iznad površine kože donjih ekstremiteta. No, još veći rizik predstavlja tromboza. Venska tromboza može nastati zbog krvnog ugruška koji nastaje u veni i može dovesti do začepljenja vene.